Ważna informacja: Koronawirus (COVID-19) tutaj
14-Sierpień-2020

Wyspy Kanaryjskie znów witają turystów

Intensywnie pracowaliśmy nad ponownym otwarciem naszych wysp, aby turyści mogli je odwiedzać z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, higieny i jakości.


Większość hoteli otworzyła już swoje drzwi lub zrobi to niebawem. Główne atrakcje turystyczne, sklepy i restauracje również. Jeśli wybierasz się w najbliższym czasie na Wyspy Kanaryjskie, znajdziesz tutaj informacje, które mogą Cię interesować.

1Kto może przylecieć na Wyspy Kanaryjskie? Czy obowiązuje przymusowa kwarantanna dla podróżnych?

Na Wyspy Kanaryjskie można już przybyć z każdego kraju należącego do strefy Schengen. Obecnie w Hiszpanii nie obowiązuje przymusowa kwarantanna dla podróżnych zagranicznych (pamiętaj jednak, aby sprawdzić obostrzenia dotyczące wjazdu do Twojego kraju).

2Które linie lotnicze latają tego lata na Wyspy Kanaryjskie?

Następujące linie lotnicze oferują tego lata bezpośrednie połączenia na archipelag kanaryjski:

3Czy należy dokonać jakichś formalności przed podróżą? Jakie środki bezpieczeństwa obowiązują na lotnisku i podczas lotu?

Aby chronić zdrowie nas wszystkich, hiszpański rząd wprowadził szereg środków kontroli sanitarnej, które dotyczą wszystkich podróżnych. 

 

 • Przed podróżą: 48 godzin przed przybyciem na terytorium Hiszpanii należy drogą elektroniczną wypełnić formularz dotyczący zdrowia publicznego, dostępny na portalu SPAIN TRAVEL HEALTH - SpTH, aby otrzymać indywidualny kod QR. 
 • Na lotnisku wylotu: przy kontroli bezpieczeństwanależy okazać kod QR (należy posiadać jego wydruk lub wersję mobilną na telefonie komórkowym).
 • Na lotnisku docelowym: każdej osobie przybywającej na Wyspy Kanaryjskie jest mierzona temperatura, a jeśli jest ona równa lub wyższa niż 37,5°C, zostaje przeprowadzona ocena stanu zdrowia.

 

Pamiętaj, że na lotnisku oraz w trakcie całego lotu należy używać maseczki i przestrzegać wszelkich środków bezpieczeństwa wprowadzonych przez linię lotniczą oraz kierownictwo lotniska. 

Zalecamy dokonanie odprawy online, aby uniknąć zbędnych formalności na lotnisku. Należy pamiętać, że wiele linii lotniczych nie zezwala na wnoszenie bagażu podręcznego do kabiny, z wyjątkiem małej torby osobistej, która mieści się pod siedzeniem.

4Czy mogę przypłynąć na Wyspy Kanaryjskie na statku wycieczkowym?

Jeszcze nie, ale już nie długo będzie to możliwe. Prawdopodobnie pierwsze statki wycieczkowe, które będą mogły zawinąć do portów kanaryjskich zaczną wypływać w rejsy jesienią. Będzie się to odbywało przy przestrzeganiu surowych zasad czystości i higieny (noszenie maseczek, stosowanie żeli wodno-alkoholowych, wzmożone czyszczenie, dezynfekcja obuwia) oraz specjalnych procedur wejścia na pokład i zejścia ze statku, co ma zagwarantować ochronę pasażerów i załogi.

5Czy mogę swobodnie przemieszczać się między wyspami?

Bez wątpienia jedną z dużych zalet podróży na Wyspy Kanaryjskie jest to, że można zwiedzić kilka wysp podczas jednej wycieczki. Wyspy bardzo różnią się między sobą, dzięki czemu Twoja wycieczka będzie znacznie bogatsza i ciekawsza. 

Obecnie swobodne podróżowanie między wyspami jest w pełni przywrócone. Codzienne połączenia umożliwiają bezproblemowe przemieszczanie się z jednej wyspy na drugą zarówno samolotem, jak i statkiem. Linie lotnicze Binter i Canaryfly oraz linie żeglugowe Fred Olsen i Armas oferują możliwość podróżowania między wyspami.

6Co należy wiedzieć przed przybyciem na Wyspy Kanaryjskie? Zasady bezpieczeństwa.

W ostatnich miesiącach nie przestaliśmy pracować nad tym, aby turyści mogli odwiedzać nasze wyspy i cieszyć się urlopem z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. 

Zachęcamy do pobrania na telefon komórkowy aplikacji ostrzegającej o zachorowaniach RadarCOVID, dostępnej zarówno na iPhone'a, jak i Androida. Aplikacja poinformuje Cię o ryzyku narażenia na COVID-19 na podstawie Twojej lokalizacji.

Poniżej przedstawiamy główne zasady, które stosujemy, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo.

 

Ogólne zasady:

 • Obowiązkowe noszenie maseczki przez dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia na ulicach oraz w publicznych przestrzeniach otwartych i zamkniętych. Wyjątek stanowi spożywanie posiłków oraz uprawianie sportu. Nie dotyczy to również osób niepełnosprawnych lub cierpiących na choroby układu oddechowego.
 • Zachowanie bezpiecznej odległości między ludźmi (ustalonej na 1,5 m).
 • Stosowanie indywidualnych artykułów higienicznych (mydło i żele wodno-alkoholowe). 
 • Odpowiednie czyszczenie i dezynfekowanie budynków i przestrzeni użytku publicznego (szczególnie toalet i inny stref wspólnych).

 

Specjalne zasady:

 • Na ulicach oraz w publicznych przestrzeniach otwartych i zamkniętych obowiązkowe jest noszenie maseczki, niezależnie od możliwości zachowania bezpiecznej odległości 1,5 metra. 

Ponadto nie wolno palić ani używać inhalatorów nikotyny, jeśli nie jest możliwe zachowanie odległości 2 metrów.

 • Transport publiczny i zbiorowy. Noszenie maseczki jest obowiązkowe dla dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. Nie dotyczy to osób niepełnosprawnych lub cierpiących na choroby układu oddechowego. W przypadku autobusów turystycznych miejsca są uprzednio przypisane.
 • Zakwaterowanie turystyczne. Obowiązuje ograniczenie obłożenia stref wspólnych zgodnie z zasadami dystansu społecznego. Dotyczy to również animacji oraz zajęć grupowych. Dozwolone jest serwowanie posiłków w formie bufetu (jedzenie jest wydawane na osobnych talerzach) lub szwedzkiego stołu (jedzenie znajduje się za osłoną ochronną).
 • Plaże, baseny i inne przestrzenie na świeżym powietrzu. Noszenie maseczki jest obowiązkowe przy wejściu na plażę lub basen oraz podczas przemieszczania się w danych strefach. Noszenie maseczki nie jest konieczne jedynie podczas kąpieli lub przebywania w jednym miejscu, bez przemieszczania się i przy zachowaniu zalecanej bezpiecznej odległości. 

Obowiązują ograniczenia dotyczące obłożenia (4 m2 na osobę), czasu przebywania i dostępności niektórych popularnych plaż, które mają na celu zagwarantowanie odpowiednich odległości między ludźmi. W przypadku basenów naturalnych, w celu ograniczenia ich obłożenia, brana jest pod uwagę powierzchnia tafli wody. Konieczne jest zachowanie odległości 2 metrów między grupami leżaków i parasoli. Obowiązkowe jest również dokonanie dezynfekcji po każdym kliencie. Czyszczenie toalet, pryszniców i brodzików odbywa się ze wzmożoną częstotliwością. 

Natomiast jeśli chodzi o korzystanie z basenów, ich obłożenie jest ograniczone w zależności od liczby leżaków, które są rozmieszczone przy zachowaniu odpowiedniej odległości i codziennie dezynfekowane. 

W przestrzeniach na świeżym powietrzu, znajdujących się poza dużymi skupiskami ludzi, noszenie maseczki nie jest obowiązkowe, o ile możliwe jest zachowanie bezpiecznej odległości między ludźmi.

 • Restauracje. Minimalna odległość między stołami, grupami lub miejscami barowymi wynosi 1,5 metra w przypadku maksymalnego obłożenia stołu lub grupy liczącej dziesięć osób. Zrezygnowano z przedmiotów stosowanych do samoobsługi i/lub używanych wspólnie, takich jak: stojaki na serwetki, cukierniczki czy karty menu, które zostały zastąpione kodami QR, plakatami lub innymi podobnymi środkami. Przed usadzeniem klientów stoły są czyszczone i dezynfekowane.
 • Centra turystyczne i wycieczki z przewodnikiem. Na zwiedzanie należy umówić się z wyprzedzeniem (najczęściej drogą elektroniczną), ponieważ istnieją ograniczenia dotyczące obłożenia. W centrach turystycznych trasy są jednokierunkowe, aby drogi zwiedzających się nie krzyżowały i nie tworzyły się duże skupiska osób. Zachęcamy do korzystania z własnych słuchawek w przypadku używania audioprzewodników, które są dezynfekowane po każdym turyście.
 • Zakupy. Odzież jest odkażana po przymierzeniu przez klienta. Ponadto przymierzalnie są poddawane częstej dezynfekcji. Systemy wentylacyjne gwarantują wystarczającą wymianę powietrza. Zalecamy dokonywanie płatności kartą.
 • Imprezy kulturalne i wydarzenia. Na razie oferta wydarzeń jest ograniczona, ale stopniowo zostanie przywrócony normalny program kulturalny. W kinach, teatrach i innych podobnych obiektach miejsca przydzielane są grupom. Ponadto pracownicy ochrony cały czas kontrolują strefy wejścia i otoczenie, aby zagwarantować dystans społeczny.
 • Spa i centra odnowy biologicznej. Centra tego typu mają bardzo surowe procedury higieniczne, które zostały jeszcze bardziej zaostrzone w wyniku pandemii. Można się do nich wybrać jedynie po wcześniejszym umówieniu, ponieważ istnieją ograniczenia dotyczące obłożenia. Korzystanie z ręcznika lub szlafroka jest obowiązkowe na terenie takich obiektów.
 • Siłownie i zajęcia sportowe. Zajęcia grupowe w zamkniętych przestrzeniach są organizowane w grupach liczących maksymalnie 25 osób, natomiast na świeżym powietrzu w grupach 30-osobowych, aby zapewnić odpowiedni dystans społeczny. Klienci mają do dyspozycji płyny do ​​dezynfekcji maszyn oraz inne środki stosowane w obiektach tego typu. Korzystanie z ręcznika jest obowiązkowe. Systemy wentylacyjne gwarantują częstą wymianę powietrza.
 • Pola golfowe. Mecze z udziałem maksymalnie 4 osób mogą być rozgrywane, o ile zachowana jest bezpieczna odległość między osobami, przy czym niedozwolone jest manipulowanie piłką gracza przez caddiego lub innych uczestników gry. Korzystanie z wózków jest ograniczone do dwóch osób, przy czym muszą one wcześniej zostać zdezynfekowane.
 • Nocna rozrywka. Mogą być jedynie otwarte lokale posiadające ogródki na wolnym powietrzu. Ich obłożenie może wynosić maksymalnie 75%. Spożywanie posiłków może odbywać się jedynie przy stołach (nie przy barze), a otwarcie parkietów tanecznych nie jest jeszcze dozwolone.
 • Aktywna turystyka. Aktywna turystyka na świeżym powietrzu niesie ze sobą niewielkie ryzyko i zwykle jest organizowana dla małych grup. W każdym razie niedozwolone jest dzielenie się indywidualnym sprzętem sportowym. Ponadto należy przestrzegać stosownych procedur czystości i dezynfekcji.

7Jakie zasady ochrony osobistej należy przestrzegać, aby zapobiegać zarażeniom?

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia zaleca wszystkim obywatelom stosowanie następujących zasad ochrony osobistej:

 • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody lub dezynfekuj je żelem wodno-alkoholowym.
 • Podczas kaszlu lub kichania zakrywaj usta i nos chusteczką higieniczną, po czym wyrzuć ją do kosza.
 • Zachowuj co najmniej 1,5-metrową odległość od osób, z którymi nie mieszkasz (bez względu na to czy mają objawy czy nie).
 • Używaj maseczki na ulicach oraz w publicznych przestrzeniach otwartych i zamkniętych.

Zaleca się, aby wszelkiego rodzaju spotkania lub zgromadzenia osób niemieszkających ze sobą organizowane w mieszkaniach prywatnych ograniczały się maksymalnie do 10 osób, nawet jeśli możliwe jest zagwarantowanie bezpiecznej odległości między ludźmi.

8Co należy zrobić, jeśli podczas pobytu na Wyspach Kanaryjskich zaobserwuję u siebie objawy?

Jeśli masz objawy, takie jak kaszel, gorączka, duszności lub ogólne złe samopoczucie, pozostań w miejscu swojego zakwaterowania i zadzwoń pod numer 900 112 061. Dostaniesz stosowne zalecenia i zostaniesz skierowany do odpowiedniego ośrodka zdrowia.

Pamiętaj, że udając się do dowolnego ośrodka zdrowia należy używać maseczki i unikać dotykania jakiejkolwiek powierzchni rękami.

Najważniejsze jest dla nas Twoje zdrowie i bezpieczeństwo, dlatego jeśli nie posiadasz ubezpieczenia zdrowotnego, na Wyspach Kanaryjskich oferujemy Ci bezpłatną polisę AXA, która pokryje wszystkie koszty związane z COVID-19. Sprawdź ofertę, klikając tutaj.

Zalecenia dotyczące higieny

Lavamanos

Myj często ręce, używając mydła i wody lub dezynfekuj je żelem wodno-alkoholowym.

Toallitas

Zasłaniaj usta i nos chusteczką higieniczną podczas kasłania i kichania, a zużytą chusteczkę wyrzuć do kosza na śmieci.

Distancia de seguridad

Zachowuj co najmniej odległość 1,5 metra od osób, z którymi nie mieszkasz (bez względu na to czy mają objawy czy nie).

Barbijo

Noszenie maseczki jest obowiązkowe w transporcie publicznym, a także na ulicy oraz w publicznych przestrzeniach zamkniętych i otwartych, niezależnie od tego czy możliwe jest zachowanie minimalnej bezpiecznej odległości 1,5 metra.

W przypadku wystąpienia objawów zadzwoń pod numer:

900 112 061

Fiebre

Gorączka

Tos

Kaszel

Falta de aire

Trudności w oddychaniu